Inxhinieri Jeff Keacher ka arritur të lidhë me internet kompjuterin e tij Macintosh Plus i krijuar para 27 vitesh. Pajisja ka procesor me shpejtësi 8 MHz, 4GB RAM dhe ekran 1-bit me rezolucion 512×342 pikselë.

Keacher vendosi që ta përdorë atë për të shfletuar në ueb, prandaj përdori një Raspberry Pi, disa adaptues dhe konvertues të tensionit për ta lidhur atë më portën seriale të kompjuterit Macintosh. Keacher arriti ta vendosë në funksion kompjuterin, edhe pse punon shumë ngadalë.

(d.d/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb