Simone Inzaghi dhe Interi do të udhëtojnë në Torino këtë fundjavë, por me kokë tashmë janë në finalen e Champions League kundër Manchester City. Me Ligën e Kampioneve të siguruar për sezonin e ri, priten shumë ndryshime për ndeshjen e fundit të Serie A.

Simone Inzaghi duhet të fillojë të zgjidhë dyshimet për formacionin anti-Manchester City, një skuadër e frikshme dhe tashmë e studiuar në detaje. Zikaltrit e njohin futbollin e Guardiolës dhe janë gati të përballen me “luftanijen” angleze, të vetëdijshëm se mund të jetë një ndeshje 120 minutëshe. Prandaj Inzaghi është i mbyllur në mendimet e tij, me tre dyshime për formacionin për të shtunën e 10 qershorit.

Lukaku kërcënon Dzekon – Të sigurtë, nuk ka nevojë të thuhet, janë Onana dhe Lautaro Martinez. Portieri kamerunas rifiton vendin e tij mes shtyllave pasi i la vendin Handanovic në Kupën e Italisë, ndërsa argjentinasi është lojtari shtesë këtë sezon.

Lautaro e mori për dore Interin me golat e tij dhe i solli atje ku kishin munguar për 13 vjet. Dilema është se kush do të ketë në krah të tij Lukaku apo Dzeko? Një enigmë që është e vështirë të zgjidhet menjëherë, pasi nëse është e vërtetë që belgu nuk ishte sulmuesi kryesor këtë sezon.

Deri pak javë më parë, zgjedhja e Dzekos do të ishte e qartë, por me një Romelu si ky, është e vështirë të përjashtosh 90 apriori të zikaltërve për një tjetër Lu-La që mund të të bëjë të ëndërrosh. Dhe mbi të gjitha nga lloji i lojës që Inter do të dojë të luajë në Stamboll.

Rebusi Mkhitaryan-Brozovic – Trajneri ka dy dyshime të tjera për sektorët e mbetur të fushës. Në fletëvotim janë emrat e Dimarco dhe Gosens për mbrojtjen, Mkhitaryan dhe Brozovic për mesfushën.

Duke nisur që nga armeni dhe kroati, gjithçka do të varet mbi të gjitha nga rikuperimi i ish-romanistit për një problem muskulor të pësuar gjatë rikthimit në Champions League me Milan. Micki dëshiron të jetë atje dhe do të bëjë gjithçka për të luajtur në Stamboll, do të kuptojmë më shumë me rikthimin në grup të hënën.

Por Inzaghi është i vetëdijshëm se armeni së bashku me Barella-n dhe Calhanoglu-n i bënë fatet e këtij Inter, duke u treguar vendimtar për nga sasia dhe cilësia e lojës, duke arritur të luajë mirë rolin e alternuar të mesfushorit sulmues dhe mesfushorit. Por në dritare është Brozo, i cili ka luajtur në finale dhe ka qenë një element kryesor i Interit në sezonet e fundit.

Dimarco-Gosens, një zgjedhje e rrezikshme – Dhe dyshimi i fundit i madh, siç u përmend, është ai në anën e majtë. Kush do të luajë midis Dimarco dhe Gosens? Italiani është favorit, por gjermani është i paduruar dhe mund të ofrojë alternativa të rëndësishme për lojën.

Inzaghi në fakt do ta vlerësonte dhe studionte ndeshjen në 360 gradë, ose më mirë përtej të 90-s. Në rast se duhet të jetë një garë e gjatë, me Cityn të zvarritur në kohën shtesë, nuk është e vështirë të mendohet se stafeta e parë disa herë këtë vit mund të kthehet mbrapsht.

Në fakt, Gosens nga 1′ dhe marrja e Dimarco-s mund të jetë bast i trajnerit nga Piacenza, i cili dëshiron të përfitojë maksimalisht nga cilësitë e numrit 32 siç ndodhi në Napoli. Dhe në rast të penalltive, gjakftohtësia e Dimarco-s mund të jetë një armë shtesë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb