Iraku ka njoftuar se do të dërgojë ndihmë për viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri, sipas një deklarate të lëshuar nga kryeministri i Irakut, Mohammed S. Al-Sudani.

“Iraku ngriti një urë ajrore si në Siri ashtu edhe në Turqi për të dërguar ndihma urgjente, e cila përfshin furnizime mjekësore emergjente, ndihmën e parë, furnizime strehimi, ilaçe dhe karburant,” shpjegoi Al-Sudani.

“Këto përpjekje përputhen me përkushtimin irakian për bashkëpunim humanitar me popujt vëllezër dhe miq dhe solidaritet me viktimat e fatkeqësisë humanitare”, tha kryeministri.

Pas urdhrit të al-Sudani, avioni transportues ushtarak irakian dërgoi dërgesën e parë të ndihmës humanitare, mjekësore dhe ushqimore në aeroportin e Damaskut në Siri, tha ministria irakiane e mbrojtjes në një deklaratë të hënën.

Ministria e Mbrojtjes tha se kjo është “për të lehtësuar barrën e krizës që po kalon Siria pas katastrofës së tërmetit që goditi”, Turqinë dhe Sirinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb