Kryeministri i Irakut Adel Abdul Mahdi lëshoi të hënën një dekret që kufizon fuqishëm shumicën e grupeve të milicisë shiite të mbështetura nga Irani dhe i detyron ata të integrohen më tej në forcat e armatosura formale të vendit.

Milicitë, të cilat ndihmuan forcat e koalicionit të udhëhequr nga Iraku dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të mposhtur militantët e Shtetit Islamik, kanë shumë ndikim në politikën e Irakut.

Dekreti i Abdul Mehdiut integron njësitë paraushtarake në ushtrinë dhe grupet e forcave për të zgjedhur midis veprimtarisë politike apo ushtarake. Grupet kanë deri më 31 korrik të respektojnë rregulloret e reja, thotë dekreti.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb