Autoritetet iraniane po instalojnë kamera në vende publike për të gjurmuar dhe ndëshkuar gratë që nuk mbajnë shami, tha policia të shtunën.

Pasi të identifikohen, ata që shkelin kodin e veshjes do të marrin “paralajmërime me mesazhe me tekst për pasojat”, tha policia në një deklaratë.

Masa ka për qëllim “parandalimin e rezistencës kundër ligjit të hixhabit”, shtoi policia në deklaratën, e cila u transmetua nga agjencia e lajmeve Mizan e lidhur me gjyqësorin dhe agjencitë e tjera shtetërore të lajmeve, duke vënë në dukje se rezistenca e këtij lloji dëmton imazhin shpirtëror të Irani dhe shkakton pasiguri.

Një numër në rritje i grave në Iran po refuzojnë të mbajnë shaminë pas vdekjes në shtator të 22-vjeçares kurde iraniane Mahsha Amini, pasi ajo u arrestua nga policia e moralit për shkelje të rregullores së hixhabit. Forcat e sigurisë shtypën me dhunë protestat pas vdekjes së saj.

Megjithatë, pavarësisht rrezikut të arrestimit për shkeljen e kodit të detyrueshëm të veshjes, gratë ende shihen gjerësisht pa shami në qendra tregtare, restorante, dyqane dhe rrugë në vend, dhe videot e grave që ecin pa hixhabe që sfidojnë policinë e moralit kanë vërshuar në mediat sociale.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: