Autoritetet iraniane  bënë të ditur dje  se 6 persona janë arrestuar lidhur me rrëzimin e avionit ukrainas, në të cilin humbën jetën 176 persona.

“Deri më tani janë arrestuar 6 persona në lidhje me hetimet në vazhdim, tre prej tyre u liruan me kusht, ndërsa tre të tjerët akoma mbahen”, tha Gholamhossein Esmaili, zëdhënës i Gjyqësorit në Iran, i cituar nga agjencia zyrtare e lajmeve IRNA.

“Pas hetimeve nga ekipet e ekspertëve në incidentin e aeroportit ukrainas, familjet e viktimave mund të paraqesin ankesa para gjyqësorit”, thuhet në deklaratë.

Esmaili tha se 70 nga viktimat e familjeve morën pjesë në hetim.

Më 8 janar, Irani qëlloi pa dashje avionin, duke vrarë të gjithë 176 personat në bord.

Fillimisht, Teherani tha se nuk e rrëzoi avionin, por më vonë pranoi se “gabimi njerëzor” kulmoi me lëshimin e raketave.

Fatkeqësia ndodhi disa orë pasi Irani lëshoi raketa në bazat irakiane në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e SHBA-ve të komandantit iranian Qasem Soleimani më 3 janar.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb