Ministri i jashtëm i Iranit dhe ministrja e marrëdhënieve ndërkombëtare dhe bashkëpunimit i Afrikës së Jugut në një bisedë telefonike ranë dakord mbi nevojën për forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit dypalësh në fushat ndërkombëtare dhe rajonale.

Ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian në bisedën telefonike me homologen e tij të Afrikës së Jugut znj. Naledi Pandor shkëmbyen mendime mbi marrëdhëniet dypalëshe, si dhe një nivel më të lartë bashkëpunimi në fushat rajonale dhe ndërkombëtare.

Ndër çështjet e ndryshme të diskutuara midis dy diplomatëve kryesorë ishte sponsorizimi i Komitetit të 10 -të Politik Bilateral në nivelin e zëvendësministrave të jashtëm në Teheran, Sesioni i 15 -të i Komisionit Bilateral në nivel të ministrave të jashtëm, vizita e ardhshme shtetërore e Presidentit Raisi në Jug Afrika dhe çështje të tjera me interes të ndërsjellë.

Zonja Pandor shprehu kënaqësinë e saj për takimin me ministrin e jashtëm iranian në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB -së në Nju Jork, duke theksuar rëndësinë e zgjerimit të mëtejshëm të marrëdhënieve dypalëshe.

Ajo tha se një shenjë e mirë për rëndësinë e madhe që Afrika e Jugut i kushton marrëdhënieve me Iranin është vizita e ardhshme e Presidentit Raisi në Pretoria dhe sponsorizimi i Sesionit të 15-të të Komisionit të Përbashkët Iran-Afrika e Jugut nga qeveria Pretoria,gjatë gjashtë muajve të parë të viti 2022.

Amirabdollahian përshëndeti propozimet e homologut të tij të Afrikës së Jugut, duke theksuar se komitetet anësore për investimet, energjinë, shëndetin dhe bashkëpunimin ndërkombëtar duhet të jenë në axhendë dhe çështjet me interes reciprok duhet të diskutohen në mënyrë që të zgjerohet më tej tregtia dypalëshe.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb