Mund të jetë personi i vitit i revistës TIME, i cili do të largohet pas pak ditësh, Volodymyr Zelensky, pasi – siç diktojnë rregulloret e revistës – çmimi i jepet dikujt që gjatë vitit të kaluar ka ushtruar ndikim global për të përmirësuar situatën aktuale, por “Heroinat e vitit” janë – me të drejtë – gratë nga Irani.

Lëvizja që ato drejtojnë dhe betejat me të cilat janë angazhuar prej gati 4 muajsh, kanë si moto triptikun: Grua, jetë, liri. Dhe çfarë Kërkojnë ato? Edukim, liri, zgjedhje dhe të drejtën për të jetuar si të gjitha gratë në botë.

Gratë e Iranit, megjithatë, kanë luftuar për shumë vite duke kërkuar liri që tani merren si të mirëqena për gratë në botën perëndimore. Qysh në vitin 2017, gra të reja po arrestoheshin teksa lëviznin në rrugë pa hixhab dhe duke tundur shaminë e bardhë. Lëvizja e tyre në atë kohë shoqërohej me hashtagun: #TheGirlsofRevolution Street, teksa të gjitha marshuan në të njëjtën rrugë, e cila mban emrin “Rruga e Revolucionit”.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TIME (@time)

Në artikullin përkatës të revistës TIME, thuhet se “Lëvizja protestuese e kohës sonë është e arsimuar, liberale, laike, me pritshmëri më të larta dhe e dëshpëruar për normalitet, si mundësia për arsimim në fakultet dhe udhëtime jashtë vendit, punë të denjë, sundim i ligji, aksesi në Apple Store, një rol thelbësor në politikë, liria për të thënë dhe veshur atë që dëshirojmë”.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dr. Nina Ansary (@ninaansary)

Që nga shtatori i vitit 2022 dhe me vdekjen e vajzës së re, Masha Amini, nga “Policia e Moralit”, protestat nuk kanë të ndalur me më shumë gra që pretendojnë se përjetojnë territorin iranian. Lajmi i mirë është se atyre u janë bashkuar disa burra.

Vdekjet e fëmijëve dhe vajzave të reja që atëherë janë të shumta, me shifra që tregojnë se deri në fillim të dhjetorit deri në 58 ishin vrarë në vend – disa deri në 8 vjeç – ndonjëherë edhe pa marrë pjesë në protesta. Sipas të dhënave vlerësohet se mbi 400 protestues kanë vdekur, por Human Rights Watch në Iran thotë se më shumë të tjerë kanë vdekur.

Pak ditë më parë u njoftua se ” Policia e Moralit “, organi shtetëror përgjegjës për zbatimin e rendit në vend nuk ekziston më, megjithëse gratë që mbështesin luftën iraniane paralajmërojnë propagandë dhe përpjekje për të shtrembëruar realitetin.

Eurodeputetja Hanna Neumann shkroi në Twitter: “ Njoftimi i heqjes së policisë së moralit është një truk komunikimi. Ekzekutimet, arrestimet arbitrare dhe përdhunimet mbeten realiteti i pakëndshëm.’

Ndërsa një aktore iraniane, Nazanin Nour, ngarkoi një video ku pretendonte si vijon: ” New York Times njoftoi në mënyrë të rreme se policia morale e Shtetit Islamik, përgjegjëse për vdekjen e Mahsa Amini dhe të tjerëve të panumërt, është shfuqizuar”.

Mbështetja e luftës nga gratë në të gjithë botën

Në të njëjtën kohë, gratë – dhe jo vetëm – në të gjithë botën, iraniane dhe jo-iraniane, po përpiqen të përhapin mesazhin “Gruaja, Jeta, Liria” në çdo mënyrë. Pak orë më parë, marcialistja iraniane Fasiha Radmanesh fitoi medaljen e bronztë në një turne ndërkombëtar ku mori pjesë në Turqi dhe mori medaljen e saj me sloganin “Gruaja, Jeta, Liria” në fytyrë.

Aktoret dhe artistët e famshëm kanë prerë flokët publikisht në shenjë mbështetjeje për protestuesit iranianë, përfshirë Juliette Binoche dhe Marion Cotillard.

Mbështetjen e tyre të qartë për ndeshjen e femrave të Iranit e kanë treguar edhe sportistët e Kombëtares së Futbollit në Botërorin e Futbollit që këtë sezon po zhvillohet në Katar. Lojtarët dolën në fushë, por nuk kënduan himnin e tyre kombëtar, duke dërguar kështu një mesazh të qartë mbështetjeje për bashkatdhetarët e tyre protestues në atdhe, të cilët po trajtohen dhunshëm nga regjimi i vendit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb