Nëpunësit publikë irlandezë janë këshilluar të mos përdorin TikTok në pajisjet e tyre të punës sepse kërcënimet e sigurisë nuk mund të përjashtohen.

Aplikacioni do të hiqet nga telefonat e punës të përdorur nga punonjësit në agjencitë shtetërore dhe departamentet qeveritare në një masë paraprake, bazuar në këshillat e organit këshillues të sigurisë.

TikTok është vënë nën kritika në SHBA, Evropë dhe Azi, ku një numër në rritje qeverish e kanë ndaluar aplikacionin nga pajisjet e përdorura për biznesin zyrtar për shkak të shqetësimeve se ai paraqet rreziqe për sigurinë kibernetike dhe privatësinë e të dhënave ose mund të përdoret për të nxitur narrativat pro Pekinit dhe dezinformacionin.

Drejtori i Qendrës Kombëtare të Sigurisë Kibernetike, Richard Browne tha se, edhe pse nuk gjeti ndonjë dobësi të dukshme të sigurisë kibernetike, nuk mund të përjashtonte rrezikun.

“Nuk ndryshon në shumë mënyra nga shumë aplikacione të mediave sociale. Në shumë mënyra, është një aplikacion tipik i mediave sociale”, tha ai për transmetuesin publik irlandez RTE.

Ndër rreziqet e tjera të mundshme të përmendura për përdoruesit e qeverisë ishin struktura e saj e pronësisë relativisht e pazakontë, pasi punonjësit e saj respektojnë ligjet kineze për mbledhjen e informacioneve sekrete si edhe një pranim nga kompania se të dhënat e përdoruesve të BE-së ishin vënë në dispozicion të inxhinierëve në Kinë.

“Për të qenë shumë i qartë, ne nuk po themi se aplikacioni nuk mund të përdoret nga individë të tjerë ose nuk duhet të përdoret nga politikanë jashtë pajisjeve zyrtare”, shtoi Browne.

“Mediat sociale të çdo përshkrimi janë një mjet jashtëzakonisht i fuqishëm si për individët ashtu edhe për sistemin politik për demokracinë, për sa i përket ndarjes dhe angazhimit me njëri-tjetrin. Është një mjet vërtet jetik. Si i tillë, nuk ka asnjë arsye në botë pse individët privatë ose politikanët në pajisjet e tyre personale nuk mund ta përdorin këtë. Nuk është ky rreziku për të cilin po flasim këtu. Rreziku këtu është për të dhënat publike të mbajtura në pajisjet në pronësi publike”, theksoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: