Ish-çifti presidencial i SHBA-së, Jimmy dhe Rosalynn Carter, do të festojnë 75-vjetorin e martesë më 7 korrik.

Jimmy Carter, 96 vjeç, është ish-presidenti më jetëgjatë ende gjallë, megjithëse u diagnostikua me kancer në tru në 2015.

Jimmy dhe Rosalynn, që të dy nga Xhorxhia, u takuan përmes një takimi të rregulluar nga motra e tij.

Në atë kohë, Carter ishte një ndërmjetës i ri në Akademinë Detare.

Pothuajse 80 vjet më vonë ata janë ende bashkë, duke jetuar në të njëjtin qytet ku kanë lindur, Plains.

Pas qëndrimit të tyre në Shtëpinë e Bardhë, ata u bënë ambasadorë për të drejtat e njeriut dhe shëndetin publik.

“Është një partneritet 365 gradë”, tha presidenti i 39-të amerikan, në një intervistë me rastin e përvjetorit të martesës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb