Gjyqi i shpifjes prej 50 milionë dollarësh i Johnny Depp kundër ish-bashkëshortes Amber Heard ka ngjallur një interes të ri për jetën e dashurisë së aktorit, nga një përplasje me Ellen Barkin në një romancë të trazuar me Kate Moss
Depp po padit Heard-in në Gjykatën e Qarkut Fairfax, në Virxhinia, për një shkrim të vitit 2018 që ajo shkroi në Washington Post duke iu referuar vetes si viktimë e dhunës në familje.

Edhe pse ajo nuk e identifikoi Depp-in me emër, ylli i “Pirates of the Caribbean” – dikur aktori më i paguar në botë – thotë se pjesa i shkatërroi reputacionin e tij dhe e bëri atë një i keq në Hollywood.

Heard ka paditur për 100 milionë dollarë, duke pretenduar se Depp komplotoi me një avokat për ta shpifur atë duke i quajtur akuzat e saj një “mashtrim”. Gjyqi e ka vënë marrëdhënien e tyre toksike nën një xham zmadhues.

Ja një vështrim në historitë e dashurisë të Depp që shtrihen në katër dekada më parë.
Lori Anne Allison
Depp ishte vetëm 20 vjeç kur u martua me grimieren Lori Anne Allison, e cila ishte gjashtë vjet më e madhe se ai, në vitin 1983. Ata u takuan nëpërmjet vëllait të saj, i cili luante në grupin The Kids me Depp, raportoi Rolling Stone.
Allison e prezantoi Depp me Nicolas Cage i cili e inkurajoi atë të merrej me aktrim dhe e lidhi atë me agjentin e tij, sipas një interviste në Playboy. Dyshja u ndanë në vitin 1985, por Allison i tha TMZ se ata kanë mbetur në marrëdhënie të mira. Ajo e quajti atë një “person i butë” që nuk do të godiste askënd.

Sherilyn Fenn
Sipas revistës Brides , Depp u takua me yllin e “Twin Peaks”, Sherilyn Fenn, duke filluar nga viti 1985 për gati tre vjet.
Jennifer Grey
Ylli i “The Dirty Dancing” u fejua me Depp në vitin 1989 pas dy javësh lidhje dhe vetëm dy javë pasi u nda nga i fejuari Matthew Broderick, sipas një interviste me Drew Barrymore .

“Ai kishte filluar të humbiste fluturimet e tij për në shtëpi në LA pasi kishte fjetur jashtë mase,” shkroi ajo për Depp në kujtimet e saj, sipas revistës amerikane .

“Kur ai kthehej në shtëpi, ai do të ishte xheloz dhe paranojak i çmendur për atë që kisha bërë ndërsa ai ishte larguar.”  Ajo e ndërpreu fejesën pas nëntë muajsh.
Winona Ryder
Depp dhe Winona Ryder filluan të takoheshin në vitin 1989 kur ai ishte 27 vjeç dhe ajo 17, ndërsa punonin së bashku në filmin “Edward Scissorhands”. Ata u fejuan pesë muaj më vonë, por u ndanë në vitin 1993, sipas Rolling Stone.
Aktori bëri një tatuazh “Winona Forever” në bicepin e tij, të cilin më vonë e ndryshoi në “Wino Forever”. Heard dëshmoi se hera e parë që Depp e goditi atë ishte kur ajo bëri një koment për tatuazhin.
Ryder ende flet me dashuri për Depp-in dhe gjatë gjyqit të Depp-it në Mbretërinë e Bashkuar kundër gazetës The Sun për etiketimin e tij si rrahës të gruas, ajo paraqiti një deklaratë dëshmitare, duke thënë se Depp nuk ishte kurrë i dhunshëm apo abuziv me të. Ai e humbi çështjen.

Ellen Barkin
Depp dhe Barkin filluan një marrëdhënie  në vitin 1994 që zgjati vetëm disa muaj. Ajo e përshkroi atë si “xheloz” dhe “kontrollues” në një depozitë të regjistruar paraprakisht në mbështetje të Heard, e cila u luajt të enjten në gjykatë. Barkin dhe Depp, 10 vjet më të rinj se saj, u shfaqën së bashku në filmin e vitit 1998 “Fear and Loathing in Las Vegas”. Ajo tha se ai hodhi një shishe verë nëpër dhomë gjatë një debati me një asistent. Nuk goditi askënd.

Kate Moss
Depp dhe Moss ishin bashkë nga viti 1994 deri në 1997 pasi një redaktor i Vanity Fair i prezantoi në Nju Jork. Romanca e çiftit filloi me vështirësi me Depp që u arrestua për shkatërrimin e hotelit Mark gjatë një sherri me Moss në 1994.
Akuzat u hoqën, por aktori duhej të paguante 10,000 dollarë dëmshpërblim. Të dy nuk folën kurrë publikisht për ngjarjen. Moss i tha Vanity Fair në një intervistë të vitit 2012 se pas ndarjes së tyre asaj i kishte marrë malli dhe kishte “vite dhe vite duke qarë”.
Një burim i afërt me Depp ka thënë se dyshja janë ende miq të mirë.  Heard dëshmoi se ajo e goditi Depp-in në fytyrë një herë sepse mendoi se ai do ta shtynte motrën e saj, Whitney Henriquez Heard, poshtë një shkallë.
“Thjesht, në kokën time, menjëherë mendoj për Kate Moss dhe shkallët, dhe u hodha drejt tij,” tha ajo, duke iu referuar një thashetheme se Depp dikur e shtyu supermodelen poshtë një shkallë. Burimi i Depp tha se incidenti nuk ka ndodhur kurrë.

Vanessa Paradis
Depp filloi të takohej me këngëtaren franceze në vitin 1998 dhe të dy qëndruan së bashku për 14 vjet. Ata kishin dy fëmijë, djalin Jack dhe vajzën Lily-Rose.

“Unë mund të bëj një listë të pafund të të gjitha gjërave që admiroj tek ai,” i tha Paradis Marie Claire në 2010. “Ne e kuptojmë se, nëse duam që marrëdhënia jonë të vazhdojë, duhet t’i japim hapësirë ​​njëri-tjetrit.”
Çifti u nda në vitin 2012, por Paradis dha një deklaratë dëshmitare në gjyqin në Mbretërinë e Bashkuar që mbështeste Depp. “Nga përvoja ime personale prej shumë vitesh, mund të them se ai kurrë nuk ka qenë i dhunshëm apo abuziv me mua”, tha Paradis, sipas Hollywood Reporter.

Amber Heard
Depp ka punuar me Heard në filmin “The Rum Diary” dhe ka pasur kimi të menjëhershme, ata të dy dëshmuan. Por ata të dy ishin në lidhje serioze në atë kohë. Ata filluan të takoheshin në vitin 2012 ndërsa bënin shtyp për filmin dhe u martuan në vitin 2015.

Marrëdhënia ishte e paqëndrueshme që në fillim me të dyja palët që akuzonin njëra-tjetrën për tradhti, abuzim verbal dhe fizik. Heard ka pohuar gjithashtu se Depp e ka sulmuar në mënyrë të përsëritur seksualisht – duke përfshirë edhe përdhunimin e saj me një shishe pijesh alkoolike, ndërsa ai ishte i lartë. Depp i ka mohuar akuzat.
Heard bëri kërkesë për divorc në vitin 2016 dhe dyshja e zyrtarizoi atë në 2017, me Heard që shënoi një pagesë prej 7 milionë dollarësh, të cilat ajo pretendoi se i kishte dhuruar për bamirësi. Por ajo nuk e ka bërë, sipas dëshmisë së gjyqit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb