Ish-mbreti spanjoll Juan Carlos I ka vendosur të largohet nga Spanja, sipas një letre të publikuar sot nga Shtëpia Mbretërore.

“Disa ngjarje nga jeta ime private po gjenerojnë pasoja në publik”, shkroi Juan Carlos I në letrën drejtuar djalit të tij, Mbretit Felipe VI.

Juan Carlos I abdikoi në vitin 2014, pas një skandali që ndërlidhej me gjueti të elefantëve në Botswana dhe akuzat për korrupsion të ngritura kundër vajzës së tij Christina dhe burrit të saj.

Edhe pse ia kaloi pushtetin djalit të tij, Juan Carlos I ka mbetur në fokus të opinionit me disa histori të reja që dalin këtë vit që e lidhin atë me aktivitete potencialisht të paligjshme.

Në qershor, prokurori publik i Gjykatës Supreme të Spanjës njoftoi se Juan Carlos I do të hetohej në lidhje me një skemë të dyshuar lidhur me një kontratë për të ndërtuar një lidhje hekurudhore të shpejtësisë të lartë në Mekë të Arabisë Saudite.

Prokurorët zviceranë po hetojnë gjithashtu një transferim prej 3,5 milionë eurosh nga një llogari bankare e mbajtur nga Juan Carlos I.

Hetuesit zviceranë nuk po hetojnë drejtpërdrejt Juan Carlos I për momentin, por po shikojnë tre individë të afërmt të tij, përfshirë Corinna zu Sayn-Wittgenstein-Sayn, e cila besohet gjerësisht se është ish-dashnore e mbretit.

Këtë pranverë, kur raportet në media akuzuan Juan Carlos I për marrjen e një dhurate prej 65 milionë eurosh nga mbreti i Arabisë Saudite, Mbreti Felipe VI hoqi dorë publikisht nga çdo trashëgimi nga babai i tij dhe i hoqi atij një pagesë vjetore prej rreth 200 mijë eurosh.

“Udhëheqja nga bindja për të dhënë shërbimet e mia më të mira për të gjithë spanjollët, institucionet e tyre dhe juve, si Mbret, unë komunikoj vendimin tim për t’u shpërngulur në këto momente larg Spanjës”, theksohet në letrën e ish-mbretit.

Si përgjigje, sipas Pallatit Mbretëror, Mbreti Felipe VI shprehu “respektin dhe mirënjohjen” e tij për vendimin e babait të tij.

Juan Carlos I u vlerësua gjerësisht për rolin e tij në sjelljen e demokracisë në Spanjë.

Kur ish-diktatori Francisco Franco vdiq në vitin 1975, ai ia dha pushtetin Juan Carlos I, i cili përfundimisht lehtësoi zhvillimin e një monarkie kushtetuese.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb