Komisioni Kundër Korrupsionit (ACC) në Zambia ka akuzuar dhe arrestuar ish-ministrin e drejtësisë të vendit për dyshimin se ka pasur në posedim prona që me arsye dyshohet se janë produkte të krimit.

Given Lubinda u paraqit për t’u marrë në pyetje të hënën në zyrat e ACC në kryeqytet, Lusaka, ku u arrestua zyrtarisht përpara se të lirohej me kusht.

Avokati i tij, Jonas Zimba, konfirmoi se Lubinda ishte akuzuar për gjoja se kishte një shtëpi në qytetin luksoz Kingsland të Lusakës dhe kishte katër llogari bankare të ndryshme.

Të martën, Lubinda i mohoi akuzat në një konferencë shtypi, duke e etiketuar marrjen në pyetje të tij si hipokrite.

Ai gjithashtu minimizoi ngjarjet, duke thënë se nuk kishte asgjë të re në akuzat pasi ai ishte thirrur më parë për t’iu përgjigjur akuzave të ngjashme.

Ai tha se ishte i lumtur që akuzat po kalonin në gjykatë në mënyrë që të provonte pafajësinë e tij.

Presidenti Hakainde Hichilema u zotua se do të luftojë kundër korrupsionit dhe të rikuperojë asetet shtetërore që dyshohet se janë vjedhur nga qeveria e mëparshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb