Ish-ministri i jashtëm i Shqipërisë, Tritan Shehu deklaron se kryeministri Edi Rama me deklarimet e fundit në Mynih po shkatërron integrimin e diplomacinë.

Për Shehun publikimi i bisedave informale me Emmanuel Macron është gafë diplomatike dhe provokacion, kurse të sulmosh BE është humbje ekuilibri dhe sulm me pasoja negative.

Shehu është i sigurt se të gjitha përgjigjiet Ramës do ia japin shqiptarët më 25 prill për veprimet e tij dhe pikëpyetje mbi to.

 

STATUSI NGA TRITAN SHEHU

Kryeministri-Minister i Jashtem po shkaterron integrimin e diplomacine shqiptare.

Se pari te publikosh bisedat informale me Macron nuk mendoj se eshte thjesht nje gaf i rende diplomatik, por tingellon si nje provokacion, qe demton maredheniet me ate personalitet, me ate vend mik dhe shton pengesat qofte dhe aty per integrimin tone.

Se dyti te sulmosh BE ne politikat e saj te integrimit, ta akuzosh ate me epitete krejt jashte etikes diplomatike, jane perseri jo thjesht humbje “ekuilibri”, por insulte me pasoje negative politike per ne.

Se treti te akuzosh pa baza Brukselin dhe vendet antare, te kerkosh te fshehesh mbas te tilla akuzave pergjegjesite e tua per problemet qe po kalon Shqiperia qe nga deformimi i thelle i demokracise, shkaterrimi i institucioneve perfshi dhe te drejtesise, korrupsioni, krimi galopant, Republiken e kanabisit te krijuar, trafiqet, varferine, emigracionin masiv etj, eshte si te kerkosh te fshehesh “minaren ne trajse”, gje qe tregon se nuk po mendon per te korregjuar sado pak, perkundrazi.

Se katerti te mos kuptosh qarte vecanerisht tashti qe Maqedonise se Veriut i eshte celur “drita jeshile”, ndersa neve nje vend historikisht i lidhur me Perendimin e pa ato probleme te fqinjit konsiderohemi si “delja e zese”, tregon se nuk do ta kuptosh kete realitet te rende te krijuar nga kjo qeverisje, per aresye…

…te lidhura me vullnete, interesa e strategji te qellimeshme per te penguar integrimin e vendit e mbajtur ate nen keto pushtete okulte larg Perendimit e BE, te lidhura keto me detyrime te imponuara, apo te dyja bashke per vazhdimin e kesaj rruge pa krye?

Keto jane pyetje te hapura, qe presin pergjigje, tashme jo nga Kryeministri, por qe shqiptaret me 25 Prill do tja japin atij.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb