INDI

Ish shefi i CIA-s, David Petraeus e cilëson Putin si “dhuratën më të madhe” që NATO ka marrë që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë.

Rusia me sukses ‘dha frymë të re’ në NATO duke i dhënë asaj një arsye për të rritur shtrirjen ushtarake në Evropën Lindore dhe për të forcuar mbështetjen e SHBA në kontinent, tha ish shefi i CIA-s, gjenerali në pension i katër yjeve, David Petraeus.

Rusia vetëm i dha bllokut ushtarak amerikan të drejtuar “një arsye të re për të jetuar”, i tha ish-gjenerali publikut në një konferencë ndërkombëtare në Nju Delhi, Indi të mërkurën. Petraeus theksoi se Moska bëri që aleanca të vendoste më shumë trupa dhe avionë në Evropën Lindore dhe në vendet baltike, si dhe të ngrinte qendrat e reja të komandës në rajon.

Kjo është bërë nën pretekstin e luftimit të “agresionit rus”, pasi marrëdhëniet midis NATO-s dhe Moskës u përkeqësuan vazhdimisht gjatë presidencës së Vladimir Putinit. Në këtë kuptim, Putini është “dhurata më e madhe” që NATO ka marrë që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë, tha gjenerali amerikan.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb