Ish-udhëheqësi i Gjeorgjisë, Mikheil Saakashvili – një reformator properëndimor – i është drejtuar në Tëitter udhëheqësit të vjetër të Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Bjellorusia është në fakt një shtet klient i Rusisë. Trupat ruse pushtuan Ukrainën nga territori i Bjellorusisë. Megjithatë, pavarësisht spekulimeve se trupat bjelloruse mund të thirren për të marrë pjesë në luftë, kjo ende nuk ka ndodhur.
Saakashvili i tha Lukashenkos se mbretërimi i tij do të kishte mbaruar nëse ai dërgonte trupat e tij në Ukrainë.
“Luka, nuk të kam dhënë kurrë këshilla të këqija. Nëse dërgon trupa në Ukrainë, maksimumi pas një muaji nuk do të jesh më në pushtet dhe do të përfundosh shumë keq. Putinit nuk i intereson fati juaj, ti e di”, ka shkruar gjeorgjiani.

Vetë Saakashvili mbetet në burg në Gjeorgji. Ai bëri një kthim të papritur në vend vitin e kaluar dhe më pas u arrestua për një dënim që iu dha në mungesë. Ai thotë se është i burgosur politik.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb