Paraditen e sotme, teksa të gjithë ishin rreshtuar për të falur Kurban Bajramin, Presidentit në detyrë të Malit, Assimi Goita, është sulmuar me thikë.

Ai ndodhej në xhaminë Bamokos kur ndodhi incidenti, e fatmirësisht ka shpëtuar pa lëndime.

Zyra e presidentit doli me një deklaratë për shtyp ku bëri me dije se, ish-kolonel i forcave speciale, shpëtoi pa lëndime nga ky incident dhe se trupat e sigurisë arrestuan personin e armatosur me thikë që tentoi të kryente këtë akt.

“Çdo gjë është mirë. Nuk ka asnjë problem. Kjo është pjesë e të qenit lider”, u shpreh Goita në televizionin shtetëror pas sulmit.

Situata në Mali është e paqëndrueshme. Prej disa vitesh, vendi ka hyrë në një krizë politike, që pas rrëzimit nga pushteti të presidentit Ibrahim Boubacar Keita, nga një grusht i organizuar nga Goita.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb