Presidenti Putin ka paralajmëruar se përpjekjet perëndimore për të izoluar Rusinë janë të dënuara me dështim.

Kjo vjen pasi presidenti i Bjellorusisë,  Aleksandër Lukashenko i ka përshkruar mizoritë në qytetin ukrainas Bucha , ku forcat ruse akuzohen për vrasjen e qindra civilëve, si një “operacion special britanik”, pa përmendur prova për pretendimin.

“Ne nuk kemi ndërmend të izolohemi,” tha Putin gjatë një vizite në kozmodromin Vostochny në lindjen e largët të Rusisë. “Është e pamundur të izolosh rëndë dikë në botën moderne, veçanërisht një vend kaq të gjerë si Rusia. ”

Putin  e përshkroi operacionin ushtarak në Ukrainë si “absolutisht të qartë dhe fisnik” dhe vlerësoi guximin e ushtarëve rusë.

“Qëllimi ynë kryesor është të ndihmojmë njerëzit në Donbas”, tha ai, duke iu referuar rajonit të minierave të qymyrit në Ukrainën lindore , ku separatistët e mbështetur nga Moska kanë krijuar dy republika separatiste. Ai akuzoi përsëri Ukrainën për kryerjen e gjenocidit kundër rusishtfolësve në Donbas. Pretendimi është hedhur poshtë nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë dhe António Guterres, kreu i Kombeve të Bashkuara.

Presidenti Lukashenko i Bjellorusisë, i cili shoqëroi Putinin në portin hapësinor, tha se shërbimet e inteligjencës bjelloruse dhe ruse kishin ekspozuar një komplot “të poshtër” për të përshtatur Rusinë për masakrën e civilëve në Bucha . “Ne diskutuam në detaje këtë operacion të veçantë psikologjik, i cili u krye nga britanikët,” tha Lukashenko, 67 vjeç, pas bisedimeve me Putinin.

Ai shtoi: “Nëse keni nevojë për adresa, fjalëkalime, numra licence makinash, modelet e makinave me të cilat kanë mbërritur në Bucha dhe si e kanë bërë këtë, FSB e Rusisë mund t’i sigurojë këto materiale. Nëse jo, atëherë ne mund të ndihmojmë në këtë drejtim. Së bashku me miqtë tanë rusë. . . ne e zbuluam plotësisht këtë [komplot] të shëmtuar, të poshtër nga Perëndimi.”

Putin tha se Bjellorusia i kishte dorëzuar dokumente agjencisë ruse të spiunazhit FSB “që vërtetonin” se dhjetëra imazhe të civilëve të vdekur, të paarmatosur dhe intervista me të mbijetuar ishin “të rreme”, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Putin, i cili ka qeverisur Rusinë për 22 vjet, këmbënguli se Moska u detyrua të vepronte për të parandaluar që Ukraina të bëhej trampolinë për një sulm të NATO-s ndaj vendit të tij. “Është e qartë se ne nuk kishim zgjedhje,” tha ai. “Ishte vendimi i duhur.” Ai gjithashtu akuzoi vendet perëndimore për inkurajimin e nacionalizmit dhe nazizmit në Kiev.

Kërkesat e Ukrainës për garancitë e sigurisë nënkuptonin se bisedimet e mundshme të paqes me Kievin kishin arritur në një bllokim, shtoi ai.

“Mospërputhja rreth çështjeve thelbësore ka krijuar vështirësi të njohura në arritjen e marrëveshjeve përfundimtare në rrugën e negociatave, të cilat do të ishin të pranueshme për ne. Nëse kjo nuk ndodh, operacioni ushtarak do të vazhdojë derisa të përfundojë dhe të arrihen objektivat e vendosura në fillim të këtij operacioni”, tha ai.

Edhe pse Bjellorusia është aleati më i afërt i Rusisë, Lukashenko ka refuzuar të dërgojë trupa për të mbështetur luftën e Kremlinit. Megjithatë, javën e kaluar ai pranoi se kishte dislokuar forca speciale në Ukrainë për të shpëtuar kamionistët bjellorusë që ai tha se po mbaheshin nga “të poshtër”.

Mikhail Mishustin, kryeministri , tha javën e kaluar se ekonomia e Rusisë po përballej me sfidën e saj më të madhe që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991. Inflacioni vjetor pritet të arrijë pothuajse 24 përqind dhe GDP-ja pritet të tkurret me 15 përqind. Rusia është tani vendi më i sanksionuar në botë, duke kaluar Iranin.

Megjithatë, një Putin sfidues përmendi suksesin e programit hapësinor Sovjetik si një shembull se Moska arrin të bëjë përparime të mëdha në kushte të vështira. “Sanksionet ishin totale, izolimi ishte i plotë, por Bashkimi Sovjetik ishte ende i pari në hapësirë”, tha ai.

Putin tha se Rusia do të rinovojë programin e saj hënor duke ulur një anije kozmike pa pilot në sipërfaqen e Hënës deri në fund të vitit. Misioni Luna 25 fillimisht ishte caktuar për vitin 2016, por është rrënuar nga vonesat. “Ne duhet të përballemi me sukses ndaj sfidave të eksplorimit të hapësirës,” tha ai.

Bashkimi Sovjetik dërgoi satelitin e parë, Sputnik, në orbitë në vitin 1957, ndërsa në vitin 1961 kozmonauti sovjetik Yuri Gagarin u bë njeriu i parë që udhëtoi në hapësirë. Vizita e Putinit në kozmodromin Vostochny u zhvillua në 61-vjetorin e fluturimit historik të Gagarinit, i cili festohet si Dita e Kozmonautëve në Rusi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb