Një pacient italian i diagnostikuar me aritmi ventrikulare është trajtuar me rreze protonesh, që u përdorën për të goditur pjesën përgjegjëse për rrahjet e parregullta të zemrës.

Mjekët në klinikën “CNAO” të qytetit verior deklaruan se ndërhyrja e synuar kishte ndikim minimal në indet tepër delikate.

Operacioni u konceptua dhe u realizua me bashkëpunimin e fondacionit “IRCCS Policlinico San Matteo”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb