Artem Uss, biznesmeni rus dhe djali i guvernatorit të një rajoni të Siberisë i bllokuar më 17 tetor, u arratis nga arresti shtëpiak pasi theu byzylykun e tij elektronik.

Burri në pritje për të kundërshtuar vendimin e gjyqtarëve është zhdukur nga shtëpia në zonën e Milanos ku ndodhej në arrest shtëpie pasditen e djeshme.

Policia është në kërkim të tij.

Sipërmarrësi 40-vjeçar, i cili fillimisht ishte futur në burg dhe më pas u la në arrest shtëpie në shtëpinë e tij në Basiglio (Milano), përfundoi në qendër të një rasti delikat që prek marrëdhëniet midis shteteve SHBA dhe Rusisë, në një skenar ndërkombëtar kompleks, duke pasur parasysh luftën e vazhdueshme në Ukrainë.

  • foto galeri
  • foto galeri

Mbrojtja e USS kishte theksuar në një seancë se arrestimi i burrit do të kishte për qëllim, një “shkëmbim të burgosurish”, sepse Shtetet e Bashkuara do të ishin të interesuara për të siguruar lirimin e Paul Whelan, një biznesmen i dënuar në Moskë me 16 vjet në 2020.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb