Një zbutës i cirkut Orfei, Ettore Weber, 61 vjeç, u sulmua dhe vdiq nga një tigër, pas lëndimeve që ai mori.

Ngjarja ka ndodhur në Triggiano, në provincën e Barit, pranë qendrës tregtare Bariblu.

Nga informacionet e para të mbledhura, burri merrej me stërvitjen e katër tigrave që përgatiteshin për spektaklin.

Incidenti ndodhi rreth orës 20 të së enjtes së datës 4 korrik. Weber, po stërviste katër tigra njëkohësisht kur është kafshuar nga njëri prej kafshëve, të cilit i janë bashkuar edhe tre të tjerët.

Pas ndihmës së parë të marrë nga 118, burri nuk arriti t’i shpëtojë plagëve të marra dhe ka humbur jetën.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb