Është ndarë nga jeta në moshën 94-vjeçare ish-kryeministri italian, Ciariaco De Mita.

Ish-kryeministri ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm, në shtëpinë e të moshuarve Villa dei Pini në Avellino.

Ai është zgjedhur për herë të parë në Dhomën e Përfaqësuesve në vitin 1963 dhe ishte një nga udhëheqësit më të famshëm në periudhën e pas luftës.

Në shkurt ai i ishte nënshtruar një operacioni për një frakturë të femurit pas një rënieje në shtëpi.
Ciriaco De Mita ishte simbol i Republikës së Parë, shkruajnë mediat italiane.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb