Janë 17,455 raste të reja me koronavirus të regjistruar në Itali, nga 257,024 tamponë të përpunuar. Shkalla e pozitivitetit qëndron në 6.8%, një pikë më shumë se 5.86% e djeshme. Në 24 orët e fundit, ka pasur 192 vdekje, për një total prej 97,699 që nga fillimi i pandemisë.

Në 24 orët e fundit janë 6,847 persona të shëruar dhe që kanë lënë spitalin, ndërsa pranimet e përgjithshme janë 18,638 nga 62,634 shtretër (për një normë të shfrytëzimit prej 29,8%).

Sa i përket vaksinave, në 24 orët e fundit janë vaksinuar 92,074 persona me dozat e para dhe 9,815 persona me dozat e dyta. Popullsia e vaksinuar rritet në 2.32% të totalit dhe me këtë ritëm, 10% e italianëve do të rezultojnë të vaksinuar pas katër muajsh e 23 ditësh, pra më 21 korrik.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: