Në pesë ditët e fundit, pesë persona kanë humbur jetën nga zjarret në Italinë e Jugut.

Sipas mediave italiane viktima e fundit është një fermer 77-vjeçar në Kalabri i cili ndërroi jetë pasditen e sotme.

Po ashtu trupi i një fermeri 79-vjeçar, zhdukja e të cilit u raportua nga të afërmit e tij në orët e para të ditës së sotme, u gjet i djegur në fshatin Kardato.

Z1

Një fermer 30-vjeçar gjithashtu vdiq në Paterno, pak jashtë Catania, Sicili. Ai po ndihmonte për shuarjen e zjarrit, por traktori me të cilin po udhëtonte, u përmbys dhe e vrau.

Në Kalabri, frontet e reja të zjarrit iu shtuan malit Aspromonte, por edhe bregdetit të rajonit Jon, ku rreth njëqind banorë u detyruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre. Autoritetet lokale, përveç ndihmës së Shërbimit të Mbrojtjes Civile dhe zjarrfikësve, tani po bëjnë thirrje për mobilizimin e ushtrisë.

Repo

Në Sicili, u vendos që të evakuohen lagjet e vendosura në zonën më të madhe të qytetit të Enna, ndërsa kanadezët po luftojnë kundër flakës së zjarrtë dhe në malet Nebrodi.

Fuod

Në Sardenjë, temperaturat e larta dhe erërat e forta ndihmuan në shpërthimin e zjarreve në zonën e Nuoro, ndërsa shumë turistë vendosën të largohen nga ishulli. Sot në Sirakuzë, Sicili, termometri arriti në 48.8 gradë, është temperatura më e lartë në të gjithë Evropën.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb