Pavarësisht se vendi është në mes të një bllokade të tretë kombëtare, Ministria izraelite e Shëndetësisë raportoi numrin më të lartë të infeksioneve ditore të koronavirusit.

Ministria ka regjistruar 9 589 raste të reja të Covid-19 nga një ditë më parë.

Përqindja e testeve pozitive ishte 7,6%.

Numri i përgjithshëm i njerëzve të infektuar me virus në Izrael deri më tani ka tejkaluar gjysmën e një milion të popullsisë së vendit prej 9,2 milionë banorësh.

Që nga mëngjesi i së premtes, të gjitha shkollat ​​dhe kopshtet në Izrael janë mbyllur, me përjashtim të arsimit special.

Për më shumë se dy javë, izraelitët u ndaluan të udhëtonin më shumë se një kilometër nga shtëpitë e tyre, me përjashtime.

Kufizime të tjera përfshijnë mbylljen e bizneseve të tilla si qendrat tregtare dhe ndalimin e restoranteve për të ofruar shërbime të tjera përveç shpërndarjes.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb