Ushtria izraelite ka bllokuar eksportet bujqësore palestineze përmes Jordanisë .

Pas udhëzimeve të Ministrit të Mbrojtjes Naftali Bennett, ushtria izraelite tha se nuk do t’i lejojë palestinezët të transferojnë produktet përmes kalimit të tokës së tyre në Jordan, e vetmja rrugë e drejtpërdrejtë e eksportit të Bregut Perëndimor në botën e jashtme.

Autoriteti Palestinez i mbështetur nga Perëndimi tha që forcat izraelite në pikat e kontrollit bllokuan dërgesat e perimeve që ishin për t’u eksportuar jashtë vendit.

Në një deklaratë, Ministria Palestineze e Bujqësisë tha që eksportet e perimeve në Izrael ishin me vlerë 88 milion dollarë vitin e kaluar, që përfshin 68 përqind të eksporteve të perimeve të okupuara të Bankës Perëndimore.

“Dje, drejtori i vendkalimeve izraelite informoi të gjithë eksportuesit dhe të gjitha palët përkatëse se të gjitha produktet bujqësore palestineze do të ndalohen nga eksporti në tregjet botërore përmes kalimit jordanez duke filluar nga e diela.

Zëvendësministri palestinez i ekonomisë, Tariq Abu Laban, i tha agjencisë palestineze të lajmeve WAFA, se vendimi për të ndaluar eksportin e mallrave palestineze ishte në përgjigje të vendimit të qeverisë palestineze për të ndaluar importin e viçave izraelitë.

Kriza shpërtheu në shtator kur palestinezët vendosën të ndalojnë importimin e viçit nga Izraeli.

Autoriteti Palestinez pretendoi se shumica e 120,000 bagëtive që importonin çdo muaj nga Izraeli ishin importuar dhe për këtë arsye, ata preferuan të importonin direkt nga jashtë.

Masa dukej se kishte për qëllim zvogëlimin e varësisë ekonomike të palestinezëve nga Izraeli.

Menjëherë pas njoftimit të shtatorit, fermerët izraelitë të bagëtive panë një rënie në tregun e tyre dhe u bënë presion autoriteteve izraelite të ndërmarrin veprime.

Bennett u hakmarr me një ndalim të viçit palestinez dhe produkteve të tjera, duke i nxitur palestinezët të zgjerojnë bojkotin e tyre dhe të ndalojnë importimin e perimeve, frutave, pijeve dhe ujit mineral.

Palestinezët thanë se veprimet e tyre ndihmohen në presionin e Izraelit,  ndërsa Izraeli thotë se tregtia normale do të rivendoset në momentin kur palestinezët të kthejnë ndalimin e bagëtive që filloi krizën në radhë të parë.

Kriza e tregtisë erdhi pas lëshimit të planit të Presidentit amerikan Donald Trump për Lindjen e Mesme, të cilën palestinezët e kanë refuzuar në mënyrë kategorike.

 

(A.Ago BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb