Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka dorëzuar tre ambulanca shtesë të blinduara për shërbimet e urgjencës të Ukrainës në mes të pushtimit gati njëvjeçar të Rusisë në këtë vend.

Një ambulancë e tillë nga Izraeli, e cila u dorëzua disa javë më parë, “po ndihmon tashmë mjekët në aktivitete shpëtimi”, tha ministria.

Ambulancat Mercedes Sprinter antiplumb janë të blinduara nga kompania izraelite Plasan Re’em.

Jerusalemi deri më tani ka shmangur dhënien e ndihmës së drejtpërdrejtë ushtarake për Kievin duke përfshirë armët sulmuese ose teknologjinë e avancuar mbrojtëse, që kur trupat ruse pushtuan Ukrainën më 24 shkurt të vitit të kaluar, në një përpjekje për të shmangur ndezjen e një krize me Moskën.

Izraeli ka siguruar pajisje mbrojtëse për forcat e emergjencës dhe shpëtimit të Ukrainës, si dhe tonelata me ndihma humanitare, dhe ka ngritur një spital fushor në Ukrainën perëndimore për disa javë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb