Izraeli po pret të fillojë bisedimet me Libanin për vendosjen e kufirit të tyre detar brenda disa javësh, tha një zyrtar i lartë izraelit, raporton Reuters.


Bisedimet ndërmjetësohen nga Shtetet e Bashkuara.


Libani nuk ka komentuar publikisht nëse do të marrë pjesë në bisedime dhe as ndonjë afat të mundshëm kohor.


Në vitin 2006, Izraeli zhvilloi luftë 34 ditëshe me militantët e Hezbollahut, që mbështeten nga Irani, e që i kanë bazat në Liban, me ç’rast u vranë 1200 libanezë dhe 160 izraelitë.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: