Izraeli dëshiron të ndjekë një qëndrim të ashpër kundër planit të presidentit të SHBA-së, Joe Biden për të vazhduar marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 me Iranin.

Korporata Publike Izraelite e Transmetimeve (IPBC) ka bërë të ditur se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu mbajti një seancë konsultative nëse Izraeli duhet të miratojë ose refuzojë planin amerikan për të rinovuar marrëveshjen bërthamore me Iranin dhe për të garantuar përfshirjen e projektit të raketave balistike të Iranit.

Ministri izraelit i Mbrojtjes, Benny Gantz, ministri i Jashtëm Gabi Ashkenazi dhe Shefi i Ushtrisë, Aviv Kochavi, thuhet se mbështetën marrjen e një qëndrimi të moderuar mbi çështjen dhe fillimin e një dialogu me Shtëpinë e Bardhë rreth kësaj.

IPBC theksoi gjithashtu presionin e Izraelit ndaj nënshkruesve evropianë të marrëveshjes bërthamore në një përpjekje për t’i parandaluar ata që t’i kthehen marrëveshjes së vitit 2015.

“Izraeli u përpoq të bindte Francën, Britaninë e Madhe dhe Gjermaninë të shtonin klauzola në çdo marrëveshje që mund të nënshkruhet me Teheranin në rast se rinisin negociatat për këtë çështje”, thuhet në raport.

BE-ja dje sinjalizoi se Irani mund të veprojë në përputhje me detyrimet e tij bërthamore nëse SHBA-ja vendos t’i rikthehet marrëveshjes bërthamore të vitit 2015.

Izraeli kundërshtoi fuqishëm marrëveshjen që administrata e ish-presidentit amerikan Barack Obama dhe fuqitë e mëdha e nënshkruan me Teheranin mbi programin e tij bërthamor në vitin 2015.

Në nëntor, presidenti iranian Hassan Rouhani iu bashkua zyrtarëve të tjerë të lartë iranianë që akuzojnë Izraelin për vrasjen e shkencëtarit të lartë bërthamor Mohsen Fakhrizadeh.

Javën e kaluar, Izraeli kundërshtoi synimin e Washingtonit për t’iu kthyer marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Zyra e Netanyahut përsëriti në një deklaratë “angazhimin e saj për të parandaluar Iranin nga posedimi i armëve bërthamore”.

Deklarata erdhi si kundër-përgjigje ndaj porosisë së Washingtonit për Këshillin e Sigurimit të OKB-së javën e kaluar për anulimin e sanksioneve të vendosura nga Trump-i mbi Iranin, të njohur si “kthim prapa”.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb