Ushtria izraelite ka bërë me dije se avioni i saj goditi vendet e Hamasit në Gaza herët në mëngjes në përgjigje të balonave ndezëse të lëshuara nga enklava palestineze e rrethuar.

Ushtria tha të dielën qindra palestinezë u mblodhën përgjatë barrierës ndarëse midis Izraelit dhe Rripit të Gazës gjatë natës, duke hedhur eksplozivë dhe duke djegur goma dhe se trupat u përgjigjën me “mjete për shpërndarjen e trazirave”.

Grupet palestineze kishin njoftuar të shtunën se do të rinisnin protestat në barrierën e ndarjes, me qëllim që të shtynin Izraelin të lehtësonte ndëshkimin e kufizimeve në territorin e izoluar.

Protestat shpërthyen më vonë atë ditë, me ushtrinë izraelite që gjuante me armë zjarri, gaz lotsjellës dhe granata tronditëse ndërsa palestinezët digjnin goma. Ministria e shëndetësisë në Gaza tha se 11 palestinezë ishin lënduar në përleshje, tre prej të cilëve nga sulmet e drejtpërdrejta.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: