Izraeli njoftoi hapjen e një ambasade në Emiratet e Bashkuara Arabe, katër muaj pas nënshkrimit të një marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve me këtë monarki arabe të Gjirit.

“Ambasada e Izraelit në Abu Dhabi u hap zyrtarisht sot me mbërritjen e përfaqësuesit të misionit, Eitan Na’eh”, theksoi ministria izraelite e Punëve të Jashtme në një komunikatë duke shtuar se delegacioni izraelit do të punojë për thellimin e mëtejshëm të lidhjeve mes dy vendeve.

“Ambasada izraelite, e cila aktualisht është e vendosur në “zyra të përkohshme”, do të promovojë “spektrin e plotë” të marrëdhënieve midis dy vendeve”, theksuan  autoritetet izraelite.

“Hapja e këtij misioni do të lejojë  zhvillimin e plotë dhe të shpejtë të të gjithë potencialit të marrëdhënieve tona”, përshëndeti në një deklaratë shefi i diplomacisë izraelite, Gabi Ashkenazi.

Izraeli ka njoftuar këto muajt e fundit marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve me katër vende arabe si Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini por gjithashtu Sudani dhe MAroku, nën drejtimin e SHBA-së.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb