Ministria izraelite e Shëndetësisë miratoi të martën administrimin e ilaçit Evusheld të COVID-19 të AstraZeneca për njerëzit me sistem imunitar të dobësuar.

Ilaçi antitrupor, i cili përfshin dy injeksione të dy llojeve të antitrupave me veprim të gjatë të dhëna në të njëjtën kohë, është i autorizuar vetëm për ata që nuk janë aktualisht të infektuar ose nuk janë ekspozuar kohët e fundit ndaj një individi të infektuar me virusin.

Antitrupat lidhen me proteinën spike të virusit dhe neutralizojnë hyrjen e virusit në qelizat njerëzore, duke reduktuar kështu rrezikun e zhvillimit të një sëmundjeje simptomatike, vuri në dukje ministria.

Ilaçi ka treguar se redukton sëmundshmërinë e rëndë dhe vdekshmërinë nga  COVID-19 me 83 për qind, shtoi ai.

Ministria miratoi trajtimin për ata të moshës 12 vjeç e lart, që peshojnë të paktën 40 kg, me sistem imunitar të moderuar deri në rëndë.

Në fillim të dhjetorit 2021, trajtimi mori një autorizim për përdorim urgjent nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) në disa të rritur dhe individë pediatrikë me sistem imunitar të dobësuar ose me një histori të reaksioneve të rënda anësore ndaj një vaksine COVID-19.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb