Ministria izraelite e Shëndetësisë njoftoi të mërkurën në një deklaratë se ka lejuar administrimin e vaksinave të COVID-19 për fëmijët dhe të vegjëlit e moshës gjashtë muajsh deri në pesë vjeç.

Njoftimi erdhi pasi Drejtori i Përgjithshëm i ministrisë Nachman Ash pranoi një rekomandim nga një panel ekspertësh të dhënë javën e kaluar për të lejuar vaksinimin në këto mosha. Të gjithë anëtarët e panelit u shprehën se vaksina ka një profil të lartë sigurie, vuri në dukje ministria.

Ministria do të përditësojë disponueshmërinë e vaksinave për fëmijët nën pesë vjeç në klinikat e organizatave të mirëmbajtjes shëndetësore (HMOs) në të gjithë vendin në javët e ardhshme, shtoi ai.

Vaksina rekomandohet veçanërisht për fëmijët më të rrezikuar nga COVID-19 për shkak të kushteve themelore shëndetësore që dëmtojnë sistemin imunitar, vuri në dukje ministria.

Izraeli ka ulur moshën minimale të pranueshmërisë për vaksinim nga 12 në pesë vjeç në nëntor 2021. Që atëherë, 22.8 përqind e rreth një milion fëmijëve të moshës pesë deri në 11 vjeç në Izrael janë vaksinuar, sipas të dhënave të ministrisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb