Kjo fundjava shënoi kurorëzimin e mbretit Charles III, një ngjarje që u ndoq nga e gjithë bota.

Për të shënuar këtë rast, një ekstravagancë muzikore e klasit botëror do të zhvillohet në Kështjellën Windsor sot, një ditë pas kurorëzimit zyrtar në Westminster Abbey, më 7 maj.

Në Shfaqje do të jenë yje të klasit botëror duke përfshirë Katy Perry, Lionel Richie dhe Take That, por pa Robbie Williams. Gjithashtu do të shfaqen Andrea Bocelli, Freya Ridings, bas-baritoni uellsian Bryn Terfel dhe kompozitori i shpirtit Alexis French. Një kor me këngëtarë amatorë nga e gjithë Britania e quajtur “The Coronation Choir” do të performojë.

BBC do të jetë ai që do të transmetojë shfaqjet ku do të ketë një përzierje e gjerë stilesh, duke formuar një portret të shoqërisë dhe kulturës së Mbretërisë së Bashkuar dhe Komonuelthit.

Në Event do të jenë edhe të ftuar të tjerë duke përfshirë Tom Cruise, Joan Collins dhe Gatwa.

King Charles Singers
King Charles Singers

Lionel Richie tha se ishte shumë i emocionuar që mund të performonte në koncertin e kurorëzimit, duke e përshkruar atë si një ngjarje unike që do të ndiqet nga miliona njerëz në TV dhe radio.

Kurorëzimi shënon një tjetër kapitull në historinë e Britanisë së Madhe dhe do të festojë ngjitjen e Charles III në fron pas vdekjes së nënës së tij Elizabeth II shtatorin e kaluar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb