Brokoli është perime shumë e dobishme që kontribuon në shëndet të mirë, por tani shkencëtarët besojnë se ai mund të trajtojë edhe artritin. Gjegjësisht, komponimet organo-squfurit, sulforaphane, të vendosura në brokoli, kanë efekte anti-inflamatore dhe redukton dëmtimin e kërcit, i cili është shkaku kryesor për shfaqjen e një nga sëmundjet më të rrezikshme degjenerative.

Megjithatë, siç thonë ekspertët, pacientët të cilët ballafaqohen me simptomat e artritit kanë nevojë që të konsumojnë çdo ditë sasi të mëdha të këtyre ushqimeve.

Në përputhje me këto rezultate, një kompani britanike për prodhimin e medikamenteve kohët e fundit ka zhvilluar një version sluforafana sintetike të qëndrueshme, e cila në të ardhmen ndoshta do të jetë e mundur për të marrë formën e pilulës. Kështu, një dozë e vetme e barit, sipas vlerësimeve, ka qenë e barabartë me futjen e 2.5 kilogramë brokoli në ditë.

Përndryshe, shkencëtarët gjithashtu besojnë se brokoli zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe disa lloje të kancerit, si dhe të anulojë simptomat e autizmit.

(el.sp/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: