TIRANË- Në pjesën më të madhe të KZAZ-ve në vend ka përfunduar numërimi i votave për anëtarët e Këshillave Bashkiakë, ndërsa vijon ende në disa prej tyre. Ndërkohë do jenë pikërisht këto vota ato që do të përcaktojnë ndarjen e këshillave bashkiakë, që këtë herë do të vendosen në bazë të ndarjes së re territoriale.

Nga numërimi i deritanishëm fletëve të votimit, rezulton se PS ka marrë pjesën më të madhe të votave për anëtarë të Këshillave Bashkiakë në disa bashki, e ndjekur nga PD dhe LSI.

Partia Socialiste ka marrë pjesën më të madhe të Këshillave Bashkiakë në të gjithë Shqipërinë. Deri tani, PS ka marrë 392.656 vota ose 26,19%, PD ka marrë 301.690 ose 20,12%. LSI renditet e treta në rang vendi dhe ka marrë 248.084 vota ose 16,55%. Më pas vjen PDIU me 58.036 ose 3,87%.

KLIKO PER TE PARE REZULTATET E NUMERIMIT SIPAS KQZ

NUMËRIMI PËR KËSHILLAT BASHKIAK (I PERDITESUAR MINUTE PAS MINUTE)

QARKU KUKES
KUKES – 5,02% PS, 10,95% PD, 5,02% LSI (Perfundon numerimi)
HAS – 5,92% PS, 7,04% PD, 4,15% LSI (Perfundon numerimi)
TROPOJE- 6,62% PS, 18,08% PD, 6,54% LSI (Perfundon numerimi)

QARKU LEZHE
LEZHE – 11,53 % PS, 15,96% PD, 8,08% LSI
KURBIN – 21,87% % PS, 6.34 PD, 21,52% LSI (Perfundon numerimi)
MIRDITE – 8,29% % PS, 6,98% PD, 8,57% LSI (Perfundon numerimi)

QARKU SHKODER
SHKODER – 17,08% PS, 37,35% PD, 16,13% LSI
PUKE – 3.78 % PS, 4.39 % PD, 15.45 % LSI, 9,29% PKD (Perfundon numerimi)
VAU I DEJES – 15.13 % PS, 31.17 % PD, 7.80 % LSI (Perfundon numerimi)
MALESI E MADHE –
FUSHË-ARRËZ – 4.97 % PS, 5.04 % PD, 10.28 % LSI (Perfundon numerimi)

QARKU TIRANE
TIRANE – 36,77% PS, 26,12% PD, 18,35% LSI (Perfundon numerimi)
KAMEZ – 19,37% PS, 27,40% PD, 19,99% LSI
KAVAJE – 14,21% PS, 27,64% PD, 23,37% LSI (Perfundon numerimi)
VORE – 14,20% PS, 27,64% PD, 23,40% LSI
RROGOZHINE – 22,42% PS, 20,87% PD, 21,48% LSI (Perfundon numerimi)

QARKU VLORE
VLORE – 41,28% PS, 19,35% PD, 10,49% LSI (Perfundon numerimi)
DELVINE – 16.06 % PS, 9,58% PD, 18.33 % LSI (Perfundon numerimi)
FINIQ – 22.67 % PS, 5.88 % PD, 9.53 % LSI (Perfundon numerimi)
HIMARE – 34.61 % PS, 7.57 % PD, 14.57 % LSI (Perfundon numerimi)
KONISPOL- 19.01 % PS, 14.58 % PD, 10.18 % LSI (Perfundon numerimi)
SARANDE – 25.72 % PS, 13.00 % PD, 11.54 % LSI (Perfundon numerimi)
SELENICE – 21.89 % PS, 18.1 % PD, 9.02 % LSI (Perfundon numerimi)

QARKU BERAT
BERAT – 31,65% PS, 19,18% PD, 18,25% LSI (Perfundon numerimi)
URA VAJGURORE – 23.3 % PS, 13.95 % PD, 19.94 % LSI (Perfundon numerimi)
SKRAPAR- 19.37 % PS, 9.01 % PD, 57.2 % LSI (Perfundon numerimi)
POLICAN – 46.66 % PS, 8.68 % PD, 18.57 % LSI (Perfundon numerimi)
KUÇOVE- 28.17 % PS, 17.15 % PD, 18.65 % LSI (Perfundon numerimi)

QARKU DIBER
BULQIZE – 12.88 % PS, 9.70 % PD, 9.09 % LSI (Perfundon numerimi)
DIBER – 22.09 % PS, 26.00 % PD, 9.22 % LSI (Perfundon numerimi)
KLOS – 7.14 % PS, 7.22 % PD, 10.86 % LSI (Perfundon numerimi)
MAT – 12.52 % PS, 12.19 % PD, 11.97 % LSI (Perfundon numerimi)

QARKU DURRES
DURRES – 28.3% PS, 25.79% PD, 22.68% LSI (Perfundon numërimi)
SHIJAK – 29.01 % PS, 26.2 % PD, 9.62 % LSI (Perfundon numerimi)
KRUJE – 14,30% PS, 17,23% PD, 15,66% LSI

QARKU ELBASAN
ELBASAN- 27.09 % PS, 21.03 % PD, 18.02 LSI (Perfundon numerimi)
LIBRAZHD – 22.3 % PS, 7.74 % PD, 9.76 % LSI (Perfundon numerimi)
BELSH – 21.05 % PS, 9.69 % PD, 18.72 % LSI (Perfundon numerimi)
PEQIN – 9.16 % PS, 14.28 % PD, 15.47 % LSI (Perfundon numerimi)
CERRIK- 23.73 % PS, 14.97 % PD, 17.88 % LSI (Perfundon numerimi)
GRAMSH – 7.48 % PS, 3.79 % PD, 7.50 % LSI (Perfundon numerimi)
PRRENJAS – 13.72 % PS, 8.00 % PD, 6.56 % LSI (Perfundon numerimi)

QARKU FIER
FIER- 35.78 % PS, 17.56 % PD, 20.92 % LSI (Perfundon numerimi)
RROSKOVEC – 37.6 % PS, 14.97 % PD, 13.3 % LSI (Perfundon numerimi)
PATOS – 34.35 % PS, 15.46 % PD, 21.42 % LSI (Perfundon numerimi)
LUSHNJE – 31.05 % PS, 20.76 % PD, 19.49 % LSI (Perfundon numerimi)
DIVJAKE – 27.88 % PS, 18.67 % PD, 18.00 % LSI (Perfundon numerimi)
MALLAKASTER – 18.2 % PS, 9.7 % PD, 12.96 % LSI (Perfundon numerimi)

QARKU GJIROKASTER
GJIROKASTER- 26,52 % PS, 24.37 % PD, 19.99 % LSI (Perfundon numerimi)
DROPULL- 12,18 % PS, 12,64 % PD, 39,00 % LSI (Perfundon numerimi)
KELCYRE- 7.21 % PS, 2.62 % PD, 12,17 % LSI (Perfundon numerimi)
LIBOHOVE -28,36 % PS, 27,98 % PD, 17,81 % LSI (Perfundon numerimi)
MEMALIAJ – 20.56 % PS, 12.5 % PD, 25.92 % LSI (Perfundon numerimi)
PERMET – 6.87 % PS, 4.33 % PD, 16.23 % LSI (Perfundon numerimi)
TEPELENE- 27,83 % PS, 11,14 % PD, 24,66 % LSI (Perfundon numerimi)

QARKU KORCE
KORCE – PS 36,65 %, PD 23.07 %,LSI 15,84 % (Perfundon numerimi)
MALIQ- PS 25.89 %, PD 19.12 %, LSI 16.09 % (Perfundon numerimi)
DEVOLL- PS 15.14 %, PD 18.53 %, LSI 16.02 % (Perfundon numerimi)
POGRADEC- 18.76 % PS, 13.97 % PD, 15.54 % LSI (Perfundon numerimi)
KOLONJE- PS 29,64 %, PD 23,31 %, LSI18,32 % (Perfundon numerimi)
PUSTEC- PS 14,78 %, PD 14,70 %, LSI 11,18 % (Perfundon numerimi)

 

(el.sp/m.k/a.n/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb