“Përshëndetje, emri im është Malavolti Fiorenzo, jam 94 vjeç dhe jam vetëm në shtëpi, nuk më mungon asgjë, më duhet vetëm një person fizik me të cilin të shkëmbej dolli për Krishtlindje. Nëse do të kishte një karabinier të lirë, 10 minuta të vini të më shihni sepse jam vetëm”.

Kjo është thirrja telefonike e bërë nga një i moshuar nga Alto Reno Terme që ka marrë në mëngjes operatori i Qendrës së Operacioneve Carabinieri në Vergato. Me të dëgjuar njoftimin, karabinierët e stacionit Alto Reno Terme shkuan në shtëpinë e të moshuarit që po i priste. Sapo ka parë karabinierët, Fiorenzo u emocionua dhe i mirëpriti në një dolli të ngrohtë për Krishtlindjen.

Nuk munguan anekdotat që i moshuari u tregoi dy karabinierëve, siç është ajo e vjehrrit të tij, marshallit Francesco Sferrazza i cili në kohën e Luftës së Dytë Botërore komandoi Stacionin e Karabinierëve në Porretta Terme, i cili më pas u shkatërrua gjatë bombardimeve.

Prania e dy ushtarakëve, një bisedë, një dolli dhe një thirrje video që ata u bënë të afërmve të Fiorenzos për të ndarë ato momente gëzimi me ta, ndryshuan fatin e një dite të veçantë. Një ngjarje e ngjashme kishte ndodhur disa ditë më parë, kur Karabinierët e stacionit Alto Reno Terme shkuan në ndihmë të një personi tjetër të moshuar, i cili kishte mbetur në të ftohtë prej ditësh për shkak të një anomalie në sistemin e ngrohjes.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb