JAPONI

Asnjëherë një peshk ton nuk ka kushtuar kaq shumë. Në markatën e peshkut në Japoni një peshk ton është nxjerrë në ankand dhe është shitur për 333,6 milione jen ose 2,7 milionë euro.

Peshku ton që peshonte 278 kilogramë është blerë nga një sipërmarrësh sushi. Ai është një lloj i rrallë peshku ton dhe u kap në brigjet veriore të Japonisë. Rekord theu atë të vitit 2013, ku një peshk ton u shit në ankand për 155 milionë jen.
(er.cu/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb