Japonia ka paralajmëruar 58 milionë dollarë ndihmë urgjente humanitare për Afganistanin.

Ministri i Punëve të Jashtme i Japonisë, Toshimitsu Motegi, tha në një konferencë për mediat, tha se situata humanitare në Afganistan po përkeqësohet, duke e detyruar popullsinë të emigrojë.

Në këtë drejtim, ai paralajmëroi vazhdimin e mbështetjes së Japonisë për popullin afgan.

Motegi tha se 58 milionë dollarë ndihma urgjente humanitare do të dërgohen në Afganistan.

Japonia do të dërgojë ushqim dhe do të sigurojë strehim për popullin e zhvendosur afgan përmes organizatave ndërkombëtare.

Media shtetërore NHK raportoi se kjo do të jetë ndihma e parë e Japonisë për Afganistanin që kur talebanët erdhën në pushtet.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb