Japonia do të rihapë ambasadën e saj në Kiev dhe do të rifillojë plotësisht punën e misionit të saj diplomatik.

Kryeministri i Ukrainës Denys Shmyhal e bëri postimin në Telegram pas një takimi me kryeministrin e Japonisë Fumio Kishida.

“Japonia dhe populli japonez qëndrojnë krah për krah me Ukrainën në mbrojtje të vlerave të vërteta. Për këtë u sigurova edhe një herë gjatë një takimi me kryeministrin japonez Fumio Kishida në Nju Jork. Falënderova për mbështetjen e Ukrainës gjatë agresionit rus. Një gjë e rëndësishme tema e bisedës sonë është siguria e objekteve bërthamore”, tha ai.

Shmyhal e informoi Kryeministrin e Japonisë për situatën në NPP Zaporizhzhia dhe bombardimin e Rusisë ndaj NEC të Ukrainës Jugore.

Vihet re se kryeministrat kanë koordinuar qëndrimet për masat për çmilitarizimin e ZNPP-së. “Ne llogarisim në ndihmën e Japonisë në këtë çështje në nivelin e G7,” vuri në dukje Shmyhal.

Gjithashtu, ai falënderoi Japoninë për pjesëmarrjen e saj në Platformën e Krimesë, mbështetjen financiare, humanitare dhe politike. Palët diskutuan gjithashtu nevojën për rritjen e presionit të sanksioneve ndaj Federatës Ruse dhe krijimin e një gjykate për të mbajtur përgjegjësinë e udhëheqjes së lartë të Federatës Ruse për krimet kundër ukrainasve.

Gjatë takimit, Fumio Kishida siguroi se vendi i tij do të vazhdojë të jetë një “avokat i fuqishëm për Ukrainën” në nivelin e G7 dhe në OKB.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb