Japonia sot ka filluar të administrojë dozat përforcuese për koronavirusin e ri (COVID-19) për të rriturit e vaksinuar.

Autoritetet po japin vaksinën e tretë të vaksinës Pfizer për ata që kanë marrë dy vaksinat e para tetë muaj më parë, njoftoi Kyodo News.

Profesionistët e kujdesit shëndetësor janë prioritet për vaksinat përforcuese.

Japonia ka vaksinuar plotësisht 75 për qind të popullsisë së saj.

Qeveria japoneze ka vendosur të administrojë dozat përforcuese duke filluar nga dhjetori pasi imuniteti i rritur nga vaksinat “u zbulua se u zbeh me kalimin e kohës”.

Fushata e vaksinimit filloi për shkak të shqetësimeve për variantin Omicron të COVID-19 pasi Japonia zbuloi dy rastet e para këtë javë.

Japonia, deri më tani, ka raportuar 1.727.304 raste të COVID-19, përfshirë 18.360 vdekje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb