Japonia shtrëngoi sanksionet kundër Rusisë pas valës së saj të fundit të sulmeve raketore në Ukrainë , duke shtuar mallra në listën e ndalimit të eksporteve dhe duke ngrirë asetet e zyrtarëve dhe subjekteve ruse.

Vendimi vjen pasi Rusia nisi sulmet me raketa në Ukrainë duke vrarë të paktën 11 persona të enjten pas një premtimi nga Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara për të furnizuar me tanke që mund të ndihmojnë Ukrainën të kundërshtojë çdo ofensivë të re ruse.

“Në dritën e situatës që rrethon Ukrainën dhe për të kontribuar në përpjekjet ndërkombëtare për të siguruar paqen, Japonia do të zbatojë ndalimet e eksporteve në përputhje me vendet e tjera të mëdha”, tha Ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Industrisë në një njoftim.

Ndër sanksionet e reja, Japonia do të ndalojë dërgesat e artikujve për 49 organizata në Rusi nga 3 shkurti që mund të përdoren për të rritur aftësinë e saj ushtarake.

Ato do të përfshijnë produkte duke filluar nga topat e ujit, pajisjet e eksplorimit të gazit dhe pajisjet gjysmëpërçuese te vaksinat, pajisjet e inspektimit me rreze X, eksplozivët dhe robotët, tha ministria.

Japonia do të ngrijë gjithashtu asetet e tre subjekteve dhe 22 individëve në Rusi, duke përfshirë kompaninë e avionëve JSC Irkut Corp, prodhuesin e raketave tokë-ajër MMZ Avangard, zëvendësministrin e mbrojtjes Mikhail Mizintsev dhe ministrin e drejtësisë Konstantin Chuychenko, së bashku me 14 individë të lidhur me “aneksimin” e pjesëve të rajonit juglindor të Ukrainës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb