Japonia zgjeroi sanksionet kundër Rusisë të martën, duke ngrirë asetet e më shumë se 130 personave, përfshirë kryeministrin rus Mikhail Mishustin.

Sanksionet e reja synojnë tetë shtetas rusë dhe 133 anëtarë të Republikës Popullore të vetëshpallur të Donetsk dhe Republikës Popullore të Luhanskut në Ukrainën lindore, tha Ministria e Jashtme e Japonisë në një deklaratë, shkruan CNN.

Lista përfshin Mishustin, oligarkun Vladimir Bogdanov dhe anëtarët e familjes së oligarkut Genadi Timshenko, sipas Ministrisë. Nuk dihet nëse këta zyrtarë mbajnë asete në Japoni.

Japonia gjithashtu zgjeroi ndalimin e saj të eksportit në 71 organizata të tjera ruse, duke përfshirë prodhuesit dhe institutet kërkimore, thuhet në deklaratë.

Që nga marsi, Japonia ka vendosur një sërë sanksionesh kundër Rusisë, duke përfshirë ngrirjen e aseteve të presidentit rus Vladimir Putin dhe anëtarëve të familjes së tij në përgjigje të pushtimit.

Rusia është përgjigjur duke vendosur sanksionet e veta ndaj Japonisë, siç është ndalimi i hyrjes së zyrtarëve japonezë, përfshirë kryeministrin Fumio Kishida.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb