Të paktën 14 persona humbën jetën si pasojë e përmbytjes së shkaktuar nga reshjet e dendura në kryeqytetin Sana dhe qytetin Rime të Jemenit.

I ashtuquajturi Guvernatori i Sana-s i lidhur me Huthitë, Hammud Ubad, në deklaratën për televizionin Al-Masirah, tha se si pasojë reshjeve të mbrëmshme kanë humbur jetën 3 persona në një lagje të kryeqytetit.

Ai tregoi se për shkak të reshjeve janë dëmtuar shërbimet e komunikacionit dhe internetit.

Ndërkohë, sipas informacionit të marrë nga burimet lokale, në distriktet Al Jabin dhe Al Jafariyah të qytetit Raymah kanë humbur jetën 11 persona prej të cilëve 6 gra pasi janë shembur dy shtëpi.

Në përmbytjen më 4 gusht në qytetin Marib në lindje të vendit kishin humbur jetën 17 persona.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb