Bashkimi Evropian është afër një marrëveshjeje të madhe për të krijuar një politikë të përbashkët dhe të unifikuar për migracionin.

Në kuadër të kësaj marrëveshjeje, sot do të takohen ministrat e punëve të brendshme nga i gjithë Bashkimi Evropian në Luksemburg. Ata do të vendosin nëse do të votojnë ose refuzojnë një grup të ri rregullash për të menaxhuar kolektivisht pritjen dhe zhvendosjen e azilkërkuesve.

“Nëse duhet të ketë një marrëveshje, është sot. Unë mendoj se ne jemi aq afër sa nuk ka asnjë arsye të pranueshme për të mos ecur miljen e fundit”, tha Maria Malmer Stenergard, ministre e migracionit e Suedisë, vendi i së cilës aktualisht mban presidencën e radhës të Këshillit të BE-së dhe vepron si ndërmjetës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: