Peizazhi i sigurisë së shteteve baltike dhe Evropës Lindore mund të ndryshojë, nëse trupat ruse të grumbulluara në kufirin me Ukrainën fillojnë të integrohen me trupat bjelloruse. Kështu është shprehur kryeministrja e Lituanisë Ingrida Simonyte.

“Ky është një moment i vitit 1938 për brezin tonë,” tha Ingrida Šimonytė në një intervistë. “Neutraliteti ndihmon shtypësin dhe kurrë viktimën.”
Šimonyte, e cila do të takohet me Boris Johnson të martën, është një nga politikanet evropianë më të gatshëm për të mbështetur demokracinë dhe për të ekspozuar metodat e autokracive.

Qëndrimi i saj e ka çuar vendin e saj me vetëm 2.8 milionë banorë në vijën e parë të konfliktit ideologjik jo vetëm me Rusinë , por edhe me Kinën.

Bjellorusia po kërcënon të bllokojë eksportet e potasës në vendin e saj dhe Kina e ndëshkoi Lituaninë për hapjen e një zyre përfaqësuese tajvaneze në Vilnius duke shkurtuar tregtinë dhe duke i shtyrë kompanitë të tërhiqen nga Lituania. Mbretëria e Bashkuar i është bashkuar Lituanisë për ta çuar Kinën në OBT lidhur me sjelljen e saj.

Šimonytė tha se kërcënimet e dyfishta nga superfuqitë treguan se ishte e nevojshme që perëndimi të mos zhytej nga dyshimi në vetvete. “Përgjigja e parë nuk është të kesh frikë, por të flasësh,” tha ajo. “Ne kurrë nuk i shohim masat në rrugë që kërkojnë më shumë autokraci.”
47-vjeçarja argumentoi se grumbullimi i trupave ruse në Bjellorusi mund të ndryshojë peizazhin e sigurisë në rajonin e saj dhe po nxitet nga dobësia politike e presidentit të Bjellorusisë, Alexander Lukashenko.

“Pas zgjedhjeve dhe demonstratave në gusht 2020 në Bjellorusi, Lukashenko tani nuk ka mundësi për atë që mund të bëjë”, tha ajo. “Përpara se ai flirtonte me BE-në, lironte disa të burgosur për para. Ai luajti këtë strategji të dyfishtë, por nuk mund ta bëjë më këtë. Askush nuk e konsideron atë si legjitim në Bjellorusi. Ai ka nevojë për para dhe ndihmën e Rusisë për të mbijetuar. Ai është i varur prej tyre.

“Ky grumbullim aktual i forcave ruse në Bjellorusi është i paplanifikuar. Ka pasur një stërvitje ushtarake ruse në vitin 2021. Nëse këto stërvitje ushtarake do të thotë se armatimi dhe trupat do të qëndrojnë në tokën Bjellorusia për një kohë të pacaktuar, kjo ndryshon llogaritjet në mënyrë thelbësore”, tha kryeministrja.

Ndër të tjera ajo i bëri thirrje perëndimit të thërrasë hipokrizinë e oligarkëve të Rusisë. “Ne e kemi anashkaluar mënyrën se si këta njerëz po përdorin mënyrën tonë të jetesës. Atyre u pëlqejnë universitetet tona, spitalet tona, bankat, sepse e dinë se ekzistojnë rregulla në këtë pjesë të botës dhe askush nuk do të vijë t’ua heqë pasurinë tuaj. Ju mund të shkoni në gjykatë për të mbrojtur veten, por në të njëjtën kohë ata po përpiqen të minojnë mënyrën tonë të jetesës në çdo mënyrë që munden. Është përçarje shumë e rrezikshme.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb