Sado e çuditshme që tingëllon, ekspertët thonë se fryrja në gishtin e madh mund të na ndihmojë nëse jemi nën stres.

Kjo stimulon nervin vagus ose pneumogastrik (nervus vagus) dhe ngadalëson rrahjet e zemrës. Megjithatë, nuk ka rëndësi se si fryn gishtin e madh.

Për të arritur një efekt më të mirë, futeni gishtin e madh në gojë, siç bëjnë fëmijët, shtypeni në buzë, bëni një vakum dhe më pas fryni duke liruar ajrin nëpërmjet gojës.

Ekspertët thonë se mjafton ta bëni dy ose tre herë që zemra të fillojë të rrahë më ngadalë. Duke vepruar kështu, do të reduktoni nervozizmin.

Kjo ide i ka rrënjët në faktin se gishti i madh i ka rrënjët e veta. Nëse mund ta qetësoni atë puls, në mënyrë efektive e qetësoni edhe zemrën. Fryrja do të ftohë gishtin e madh dhe kështu do të qetësojë rrahjet e zemrës, sepse i ftohti ngadalëson pulsin tuaj.

Kjo metodë mund të ndihmojë gjithashtu sepse vetë akti i fryrjes ju detyron të thelloni frymëmarrjen, gjë që qetëson zemrën tuaj, këshillon dr. Arun Ghosh nga Spire Hospital në Liverpool (Angli, MB).

Oksigjeni është një antihelm natyral për adrenalinën që përshpejton rrahjet e zemrës. Fryni me forcë mushkëritë tuaja për të siguruar marrjen maksimale të oksigjenit për qetësim. Merrni frymë për shtatë sekonda, mbajeni për tre sekonda dhe nxirrni frymën për shtatë sekonda.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: