“Koreja e Veriut i ka dorëzuar raketa Grupit rus Wagner, duke nxitur më tej luftën e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës,” tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në Institutin CHEY gjatë vizitës së tij në Republikën e Koresë.

“Askush nuk mund të thotë sot se kur do të përfundojë lufta. Por ajo që ne dimë është se kjo është një luftë agresioni, kjo është në të vërtetë një luftë e zgjedhur nga presidenti Putin. Ai vendosi të pushtojë një vend tjetër, një shtet sovran demokratik në Evropë. Dhe Presidenti Putin mund t’i japë fund luftës sot, por sfida është se ne nuk shohim asnjë shenjë se Presidenti Putin dhe rregullat në Moskë po përgatiten për paqen. Ne shohim të kundërtën.

Do ta bëjë botën më të rrezikshme. Prandaj, është kaq e rëndësishme që ne të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën”, tha Stoltenberg.

Sipas tij, ata duhet të mbështesin Ukrainën:

“Mbështetja ushtarake sot bën të mundur arritjen e një marrëveshje paqeje nesër. Por për sa kohë që presidenti Putin beson se mund të fitojë në fushën e betejës, ai nuk do të ulet dhe të angazhohet me mirëbesim. Pra, paradoksi është se në fakt mbështetja ushtarake për Ukrainën është mënyra më e mirë për të arritur një zgjidhje paqësore të negociuar në luftë, ose për luftë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb