Liderët që morën pjesë në një samit të NATO-s me dyer të mbyllura dëgjuan një thirrje të pasionuar nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky për ndihmë të re perëndimore për sigurinë, sipas një zyrtari të lartë të administratës amerikane që dëgjoi komentet.

Udhëheqësi ukrainas ndaloi së bëri thirrjet e tij të zakonshme për një zonë ndalim-fluturimi ose anëtarësim në NATO. Por Zelensky në një fjalim virtual foli “me shumë elokuencë” për të përshkruar përpjekjet e ushtrisë së tij për të mbrojtur qytetarët ukrainas dhe vlerat demokratike, tha zyrtari.

Adresa virtuale nga Zelensky nisi samitin, i cili po zhvillohet në mënyrë private. Presidenti i SHBA Joe Biden foli më pas, duke paraqitur qasjen e koordinuar perëndimore ndaj sanksioneve, duke përsëritur mbështetjen e fortë për Ukrainën dhe duke përforcuar angazhimin e SHBA ndaj NATO-s.

Biden “parashtroi një numër çështjesh me të cilat aleanca do të duhet të përballet” në muajt e ardhshëm përpara se aleanca e NATO-s të takohet përsëri në fund të qershorit në Spanjë, tha zyrtari.

Kjo përfshin finalizimin e ndryshimeve të pozicionit të forcës në krahun lindor të NATO-s.

Gjendja brenda samitit të NATO-s ishte “e matur, e vendosur dhe tepër e bashkuar”, tha zyrtari.

“Kishte një ndjenjë shumë të fortë se ne po përballemi me një moment historik të rëndësishëm dhe një mbështetje shumë të fortë nga të gjithë liderët që folën për nevojën për të mbrojtur demokracinë tonë,” tha zyrtari.
Tema të tjera që u ngritën përfshinin Kinën dhe një dëshirë kolektive për të shmangur mbështetjen e Pekinit për Rusinë në pushtimin e saj.

Dhe udhëheqësit diskutuan për rastet nëse Rusia përdor një armë kimike ose bërthamore në fushën e betejës në Ukrainë.

“Unë mendoj se ekziston një njohje se NATO-s duhet të vazhdojë shumë punën e mirë në vazhdim për t’u përgatitur për t’iu përgjigjur situatave të ndryshme,” tha zyrtari.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb