Presidenti serb Aleksandar Vuçiç deklaron se vendimi i BE për të mos hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, bën që kombet ballkanikë të mos shohin si partnerë vetëm kombet perëndimorë.

Aleksandar Vuçiç tha se refuzimi që KE i ka bërë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për të hapur negociatat me BE-në, rregullonte politikën e Serbisë për t’u orientuar nga Kina dhe Rusianë.  Beogradi është gati të nënshkruajë një marrëveshje të tregtisë së lirë me Bashkimin Ekonomik Euro-aziatik një bashkim doganor me qendër në Moskë. Vuçiç tha se raportet mes Beogradit dhe Moskës mund të forcohen akoma më shumë, raporton FT.

Nne duhet të kujdesemi për veten. Serbia duhet të kujdeset për vetveten. Kjo është e vetmja mënyrë sot për sot. Çdo gjë tjetër do të ishte e papërgjegjshme”, tha Vuçiç në një intervistë për Financial Times. Komentet e tij ka të ngjarë të forcojnë frikën se BE mund të humbasë ndikimin në Ballkan pasi udhëheqësit e bllokut nuk arritën të bien dakord në një samit javën e kaluar për të filluar bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Vendimi, që kishte kundërshtinë më së pari të Makron, nxiti reagimin e bllokut të BE-së dhe të SHBA-ve.

Parisi zyrtar beson se BE duhet që të zjidhë njëherë problemet e veta dhe më pas të mund të zgjerohet. Vuçiç tha se vendimi për t’i thënë “JO” hapjes të negociatave me Shqipërinë dhe me Maqedoninë e Veriut nga ana e BE-së, vetëm sa shton krizën dhe se lë të kuptohet se së paku këtë herë nuk janë shtetet ballkanike për përgjigjen negative, “BE fliste gjithmonë, duke thënë se integrimi varet prej vendeve ballkanikë, por këtë herë kjo gjë nuk u dëshmua”, tha Vuçiç. Ndërsa, Vuçiç deklaroi se në Ballkan duhet nxitur akoma më tej bashkëpunimi rajonal.  Duke iu referuar vendimit të Makronit,  Vuçiç e sheh të padrejtë atë dhe të vendeve të tjera që ishin kundër për hapje negociatash me shtetet ballkanike.

Javën e kaluar, Z. Vucic, së bashku me kryeministrat e Maqedonisë së Veriut dhe të Shqipërisë, nënshkruan një deklaratë për krijimin e një marrëveshje bashkëpunimi të modeluar në Marrëveshjen e Shengenit të BE-së, duke parashikuar udhëtimin falas të njerëzve, mallrave, kapitalit dhe shërbimeve midis tre të lidhurve të tyre vende. Deklarata fton vendet e tjera të rajonit të bashkohen, me qëllimin për të krijuar një treg të përbashkët me 18 milion njerëz.

Vuçiç tha që angazhimi për marrëveshjen ishte forcuar nga bllokimi i BE në bisedimet e zgjerimit. Më parë, tha ai, fqinjët e Serbisë “nuk ishin vërtet të interesuar sepse ata prisnin shumë më tepër nga BE. Tani ata dhe ne shohim që së pari duhet t’i drejtohemi vetes, natyrisht të qëndrojmë fort në rrugën tonë në BE, por duke mos pritur bamirësi nga askush”. Vuçiç tha se ai ishte i gatshëm të sinkronizojë tarifat e taksave mbi vlerën e shtuar dhe stimulimet e investimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ai tha se do të krijonte një treg me 12 milion njerëz midis tre vendeve.

Serbia hapi negociatat e pranimit me BE në 2014, por konsiderohet nga blloku se shteti serb është më pak i përgatitur për anëtarësim sesa Maqedonia e Veriut. Një diplomat i BE në Beograd tha se Serbia i përkiste BE-së më së pari “për shkak të gjeografisë”. “Nuk di nëse Serbia është me të vërtetë e interesuar në përmirësimin e marrëdhënieve në rajon, si diçka për të ndihmuar procesin e reformave dhe stabilitetit në rrugën e duhur,” tha Florian Bieber, drejtori i Qendra për Studime të Evropës Juglindore në Universitetin e Graz në Austri.

Bieber vuri në dukje se për të qenë me të vërtetë i suksesshëm, i ashtuquajturi “Shengen Ballkanik” do të duhet të përfshijë Bosnjën dhe Kosovën, por Beogradi është ende i angazhuar në një fushatë aktive për t’i bërë vendet që të revokojnë njohjen e tyre për pavarësinë e Kosovës.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb